ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

دکتر فرهنگ هلاکویی – برنامه ما و فرزندان ما - پرورش چیست؟ (بخش اول)

دکتر فرهنگ هلاکویی – برنامه ما و فرزندان ما - پرورش چیست؟ (بخش اول)

 

دکتر فرهنگ هلاکویی – برنامه ما و فرزندان ما - پرورش چیست؟ (بخش اول) 

پرورش چیست ؟

 شما بهتر از من میدانید که انسان باید انسان شدن را بیاموزد. حیوانات برای آنکه به حیوان بودن خود برسند آنقدرها نیازی به یادگیری ندارند. یک سگ بالاخره یک سگ خواهد شد و یک گربه، یک گربه. اما انسان باید انسان شدن را بیاموزد و در غیر اینصورت احتمالاً به حیوانات شبیه تر است تا به انسان ها.

به همین جهت است که در خصوص رشد و توسعه و تکامل انسان، مسئله پرورش، تعلیم و تربیت مطرح است. با وجودیکه اصطلاح پرورش، تعلیم و تربیت به نظر می رسد که بسیار به هم مرتبط اند، اما تعریف کمی دقیق تر از آنها درک شما را از مطالب بعدی بیشتر خواهد کرد. پرورش به معنی مواظبت و مراقبت از زندگی در حال رشد است. به این معنی که کودک انسانی در مسیر رشد خود باید از گونه ای مواظبت و مراقبت و راهنمایی برخوردار باشد تا بتواند به مراحل رشد مورد نظر خود برسد. درست مانند دانه ای که در زمین کاشته می شود و اگر از آن مراقبت و مواظبت شود، تبدیل به درختی بزرگ خواهد شد. کودک انسانی نیز دقیقا در چنین شرایطی قرار دارد. اما از همین جا می توان نتیجه گرفت که کار اصلی پدر و مادر که در حقیقت پرورش است آنقدرها دخالت و تغییر و تبدیلات اساسی و بنیادی در کودک نیست. زیرا درست مانند دانه اگر قرار باشد هر روز آن را بیرون آوریم، آن را دستکاری کنیم و یا تغییراتی در آن بوجود آوریم، احتمال از میان بردن آن به مراتب بیشتر از ساختن آن است. به همین دلیل است که کار پرورش در حقیقت، مواظبت و مراقبت از زندگی در حال رشد است، تا دخالت تغییر و دگرگونی. و به همین دلیل است که من و شما باید بدانیم که انسان در هفت زمینه مختلف رشد می کند و در این مسیر رشد پدر و مادر باید فقط نقش خود را به عنوان مراقب و مواظب بازی کنند. این مراحل رشد عبارتند از :

  1. رشد فیزیکی یا مادی
  2. رشد روانی اجتماعی
  3. رشد احساسی، عاطفی و جنسی
  4. رشد ادراکی
  5. رشد اخلاقی
  6. رشد روابط انسانی
  7. رشد شخصیتی

روشن است که تقریباً همه این رشد ها در حدود 18 تا 20 سالگی به غیر از رشد روانی و اجتماعی متوقف می شوند. به همین جهت است که کار پرورش کاری است که من و شما در ارتباط با فرزندانمان تا حدود 18 سالگی داریم. بعد از آن مسئله تعلیم و تربیت گر چه از قبل آغاز شده، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

درباره پرورش من و شما باید مراحل رشد را بشناسیم و با شناخت مراحل رشد بدانیم که چه چیز باید به فرزندمان آموخته شود و یا فرزند ما قابلیت یادگیری چه چیزی را در چه شرایطی و به چه نحوی خواهد داشت؟ به همین دلیل است که مسئله پرورش، مسئله رشد و تکامل است و بیش از هر زمینه دیگری از اهمیت برخوردار است.

 

این مطلب ادامه دارد ...

 همچنین مطالب زیر را مطالعه نمایید:

دکتر فرهنگ هلاکویی – برنامه ما و فرزندان ما - تعلیم و تربیت چیست؟ (بخش دوم)
آموزش راستگویی و صداقت به کودک (دکتر برتراند راسل)
عوامل موثر در اعتماد به نفس کودکان
تنبیه کودکان (دکتر برتراند راسل)
بالا