ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

وظیفه شوهر در دوران بارداری همسر خود و تولد نوزاد

وظیفه شوهر در دوران بارداری همسر خود و تولد نوزاد

 

 پدر باید در تمام دوران بارداری در خدمت همسر خود باشد و از نظر عاطفی، محبت و کمک های مالی و معنوی، آنچه در توان دارد انجام دهد و در هنگام زایمان در کنار او باشد. پدر باید تمام امکانات راحتی و آسایش را برای همسر و فرزند خود فراهم سازد تا مخاطرات بارداری و زایمان به خوبی سپری شود و هر سه نفر در سلامت کامل باشند.

 

 

وظیفه شوهر در دوران بارداری همسر خود و تولد نوزاد

هنگامی که خانمی حامله می شود، زن و شوهر هر دو تحت تاثیر حاملگی قرار می گیرند. اگر مادر و پدر هر دو کار می کنند و با درآمد هر دو، زندگی خوبی را می گذرانند، حال پس از چند ماه مادر قادر نیست به کار خود ادامه دهد، ولی حاملگی فرصتی خواهد بود که وابستگی زن و شوهر به یکدیگر بیشتر و محکم تر شود و هر دو به یک موضوع تازه که همان رشد جنین است فکر کنند و درباره آن با یکدیگر صحبت کنند (کار کردن مادر در دوران بارداری). همانطوری که مادر حس می کند که جنین داخل شکم او قسمتی از جان و جسم اوست، پدر هم حس می کند که او هم در به وجود آوردن جنین سهمی داشته است و نسبت به فرزند خود احساس تعلق و وابستگی می کند و هر چه بچه داخل شکم مادر، بزرگتر می شود، وابستگی پدر به بچه بیشتر خواهد شد.

بعضی از پدران چون می بینند همسرشان برعکس گذشته به او توجهی ندارد و اظهار علاقه نمی کند و توجه همسرشان بیشتر به جنین داخل شکم است، احساس حسادت می کنند، اما این تصور صحیح نیست، پدر باید مانند مادر به جنین یعنی فرزند داخل رحم مادر که نتیجه علاقه و عشق دو نفر است، فکر کند و اظهار علاقه نماید. در چنین شرایطی پدر باید کارهای زیر را انجام دهد:

  • شوهر باید در هنگام ملاقات همسر خود با پزشک، همراه همسر خود حضور یابد و از چگونگی رشد جنین و فرزند خود با خبر شود.
  • پدر باید هنگام سونوگرافی جنین در شکم مادر، اعضای جنین مانند دست ها، پاها و همچنین ضربان قلب فرزند خود را از نزدیک ببیند.
  • پدر باید با فرزند خود که در داخل رحم مادر است، صحبت کند و برای او آواز بخواند تا بچه داخل شکم با صدای او نیز آشنا گردد و با پدر خود رابطه برقرار کند.

اگر شوهر چنین کارهایی انجام دهد، رابطه زن و شوهر و فرزند به خوبی شکل می گیرد و موجب برقراری رابطه عاطفی بین هر سه نفر می شود. از طرف دیگر در دوران حاملگی، رابطه مادر باردار با مادر خودش نزدیک تر می شود. وظیفه پدر است که این رابطه را محکم تر کند تا از یک طرف موجب خوشحالی مادر گردد و از طرف دیگر کمکی در جهت راحتی و آسایش مادر در دوران بارداری باشد و مادر باردار کمتر دچار استرس گردد. با انجام این اقدامات، دوران بارداری مادر به خوبی طی می شود و زایمان به راحتی انجام می گیرد و مادر هم می تواند نوزاد را با شیر خود تغذیه نماید.

وظیفه شوهر در هنگام زایمان

در کشورهای غربی، 90 درصد پدران با خواندن کتاب و حضور در کلاس هائی که برای مادران باردار تشکیل می شود، با مراحل زایمان آشنا می گردند، مخصوصا با پاره شدن کیسه آب و شروع انقاباضات رحم که نشانه انجام زایمان است، آگاه می شوند. در چنین شرایطی شوهر باید بیشتر از مواقع دیگر در کنار همسر خود قرار گیرد و اگر چنین علائمی پدیدار شد، همسر خود را هر چه زودتر به بیمارستان برساند. آنچه مادر از شوهر خود در هنگام زایمان انتظار دارد این است که همسر او در کنارش باشد و اگر نیازی دارد برآورده نماید، دست ها و پشت و کمر او را ماساژ دهد و عرق صورت او را با دستمالی خنک پاک کند و او را راه ببرد تا زایمان پیشرفت کند. بعضی از پدران از نظر جسمی و روانی آمادگی ندارند دردهای زایمان همسر خود را تماشا کنند و دچار ضعف و غش می شوند. چنین پدرانی نباید در بیمارستان حضور یابند. برعکس، بعضی از پدران با حضور خود در بیمارستان از همان لحظات تولد فرزندشان، وابستگی عمیقی به او پیدا می کنند و از او دور نمی شوند و تمام فکر آنها در جهت رفاه حال همسر و فرزندشان متمرکز می شود. چنین پدرانی قابل تحسین و تمجید می باشند.

خلاصه: پدر باید در تمام دوران بارداری در خدمت همسر خود باشد و از نظر عاطفی، محبت و کمک های مالی و معنوی، آنچه در توان دارد انجام دهد و در هنگام زایمان در کنار او باشد. پدر باید تمام امکانات راحتی و آسایش را برای همسر و فرزند خود فراهم سازد تا مخاطرات بارداری و زایمان به خوبی سپری شود و هر سه نفر در سلامت کامل باشند.

منبع: من و کودک من، دکتر جواد فیض، انتشارات امیرکبیر

 

 

 

مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

تغییرات غیرطبیعی بدن در دوران بارداری
تغییرات طبیعی بدن در دوران بارداری
 بایدها و نبایدهای بارداری (ترجمه)
بالا