ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

افزایش وزن در دوران بارداری

افزایش وزن در دوران بارداری

 

افزایش وزن در دوران بارداری

اگر مادر باردار بیشتر از معمول وزن اضافه کند، از یک طرف باعث ناراحتی خود او می شود و از سوی دیگر جنین نیز از افزایش وزن مادر بهره ای نخواهد برد.

مادر حامله روزانه در حدود 300 تا 500 کالری بر حسب فعالیت او به انرژی بیشتر نیاز دارد و در تمام دوران بارداری خود باید در حدود 11.3 تا 15 کیلوگرم وزن اضافه نماید که 3.5 کیلوگرم آن وزن بچه، 900 تا 1100 گرم آن وزن جفت و مایع آمنیوتیک و بقیه وزن چربی و آب جمع شده در بدن او می باشد. اگر مادر چاق است، باید سعی کند وزن او بیشتر از 6.8 کیلوگرم اضافه نشود و اگر لاغر است یا حاملگی دوقلو دارد، می تواند تا 18 کیلوگرم وزن اضافه نماید. حد متوسط افزایش وزن مادر در دوران حاملگی در جدول زیر نشان داده شده است.

 

حد متوسط افزایش وزن در دوران حاملگی

سه ماهه اول دوران بارداری

1.3 تا 2.7 کیلوگرم

سه ماهه دوم دوران بارداری

2.7 تا 5.4 کیلوگرم

سه ماهه سوم دوران بارداری

5 کیلوگرم

 

اضافه وزن بیش از حد مادر باردار ممکن است مشکلاتی در دوران بارداری (فشار به قلب مادر، افزایش فشار خون و اختلال در تنفس) و مشکلاتی در هنگام زایمان به وجود آورد. اگر مادر اضافه وزن دارد، باید با رژیم غذائی مناسب به وزن طبیعی برسد. اگر مادر لاغر است، سعی کند وزن او اضافه نشود، زیرا اضافه وزن در هنگام زایمان مشکلاتی برای او به وجود می آورد. مادر باید ترازوی تعیین وزن در خانه داشته باشد و با وزن کردن مرتب خود از اضافه وزن جلوگیری نماید.

منبع: من و کودک من، دکتر جواد فیض، انتشارات امیرکبیر

 

 

 

مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

تغییرات غیرطبیعی بدن در دوران بارداری
تغییرات طبیعی بدن در دوران بارداری
 بایدها و نبایدهای بارداری (ترجمه)
بالا