ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

راه های تشخیص کم و ناکافی بودن شیر مادر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

راه های تشخیص کم و ناکافی بودن شیر مادر

 

راه های تشخیص کم و ناکافی بودن شیر مادر

مادران در طول دوران شیردهی ممکن است به دلایل مختلفی شیرشان کم و ناکافی شود. با روش های زیر می توان دریافت که آیا شیر مادر کافی است یا خیر؟

 

1- اگر شیر مادر مختصری کم باشد، تنها نشانه آن اضافه نشدن وزن نوزاد است.

2- اگر حقیقتا شیر مادر کم باشد، نوزاد وزن اضافه نمی کند و گریه های شدید ناشی از گرسنگی سر خواهد داد و به پستان مادر زیاد مک می زند، همچنین موقعی که کودک به پستان گذاشته می شود، چند مک می زند و پستان را رها می کند و دوباره گریه را شروع می کند، یا نوزاد آنقدر مک می زند که خسته شود و به خواب رود. چنین نوزادانی در نتیجه مک زدن به پستان خالی، هوا می بلعند و دچار دردهای شدید شکمی نیز می گردند.  بلع زیاد هوا نیز خود موجب استفراغ می گردد. این کودکان دچار یبوست نیز هستند و وزن اضافه نمی کنند.

3- اگر شیر مادر واقعا کم باشد، رنگ مدفوع شیرخوار، سبز و دارای بلغم است. این کودکان پس از مدتی دچار علائم سوء تغذیه یعنی لاغری، از بین رفتن شادابی پوست و از دست دادن قدرت بدنی می گردند، به طوری که حتی برای ابراز گرسنگی هم نمی توانند گریه کنند.

اگر نسبت به مقدار و کافی بودن شیر خود شک دارید، باید آزمایش غذائی انجام دهید، بدین ترتیب که نوزاد را در تمام روز و شب و قبل و بعد از هر نوبت شیر دادن وزن نمائید (مقدار شیر در ساعات مختلف روز تفاوت دارد، صبح ها بیشتر از همه مواقع شیر در پستان مادر است و عصرها کمتر و اوایل شب کمترین مقدار شیر در پستان مادر وجود دارد).

با وزن کردن شیرخوار می توانید به طور تقریبی به ناکافی بودن شیر خود پی ببرید، زیرا نوزاد بعد از 10 روز اول تولد، مقدار 150 سانتیمتر مکعب شیر برای هر کیلوگرم وزن خود در 24 ساعت احتیاج دارد تا به طور متوسط روزانه 30 گرم وزن اضافه نماید. اگر کودک نصف این مقدار، یعنی روزانه 15 گرم وزن اضافه کند و علل دیگری مانند بیماری در کار نباشد، دلیل ناکافی بودن شیر مادر است. توجه نمائید که کودک را همیشه با یک ترازو وزن نمایید و زون لباس و دفع ادرار و مدفوع او را نیز در موقع وزن کردن در نظر بگیرید.

منبع: من و کودک من، دکتر جواد فیض، انتشارات امیرکبیر

 

همچنین مطالب زیر را مطالعه نمایید:

 

دلایل کم و ناکافی بودن شیر مادر
غذاهای نامناسب برای دوره شیردهی
آیا داروئی وجود دارد که شیر مادر را زیاد کند؟
بالا