ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

چهار چالش مهم نوپایان (9 ماهگی تا 4 سالگی) - چالش 2) مغز آنها در تعادل و توازن نیست

 چهار چالش مهم نوپایان (9 ماهگی تا 4 سالگی) - چالش 2) مغز آنها در تعادل و توازن نیست

مغز کودک نوپای شما مثل زنبور عسل است که با 20 میلیون سلول و 50 درصد ارتباطات عصبی بیشتر از آن چیزی که ما در کله های بزرگ خود داریم فعالیت می کند.  تمام این ارتباطات به معنی وجود میلیون ها (یا میلیاردها) علایم موجود در اطراف ماست. «برو اینجا!» «برو اونجا!» «لمسش کن!» «نه، نکن!» پس اینطور! تعجبی ندارد که بچه های کوچک بدون هیچ کنترلی به این طرف و آن طرف می خورند.

 

برای کمک به کنترل این تندباد فعالیت ذهنی، مغز ما به دو نیمکره راست و چپ تقسیم شده است. هر دو نیمکره مغز شبیه یکدیگر به نظر می رسند، اما کارهای متفاوتی انجام می دهند. نیمکره چپ، بخش سیستماتیک و نظام مند سیستم اعصاب است. این بخش به جزییات علاقه مند است: مثل انتخاب واژه درست، شمارش اسباب بازی ها و حل مرحله به مرحله مسایل. این بخش به ما کمک می کند که به دقت گوش کنیم، منطقی باشیم و آرامش خود را حفظ کنیم.

نیمکره راست در تصمیم گیری های سریع، شناخت فوری صورت افراد، جست و خیز کردن به دنبال شنیدن هر قطعه موسیقی، فوق العاده عمل می کند. برخلاف نیمکره چپ که متفکر است، نیمکره راست آشفته و بی اراده و احساساتی است.

هر دو نیمکره مغز در بچه ها و بالغین در کامل ترین شکل تعادل هستند. اما نیمکره چپ مستعد تعادل بیشتری است. حدس بزنید کدام نیمکره در مغز نوپایان فعال تر است؟ بله، درست حدس زده اید، نیمکره راست. در حقیقت، نیمکره راست کودک هیجانی شما به قدری فعال و پر هیاهو است که اغلب به صدای صبور و آرام نیمکره چپ که او را به آرامش می خواند بی اعتنایی می کند. و گویی تمام این چالش ها حق مطلب را به تمامی ادا نمی کنند، زیرا وقتی کودک نوپایتان عصبانی می شود، بیش از پیش کنترلش را از دست می دهد. هیجانات شدید، به یک باره نیمکره چپ و متفکر مغز را از فعالیت باز می دارد و نیمکره راست او را به طرزی شگرف فعال می کند.

در حقیقت، همین عدم تعادل در بزرگسالان نیز رخ می دهد (به همین دلیل است که هنگام عصبانیت مثل دیوانه ها به سرمان می زند). اما از آنجایی که نوپایان در سال های آغازین حیات شان به شدت تابع امیال آنی هستند، هنگامی که این دوستان کوچکمان عصابی می شوند جیغ می زنند، غر می زنند، با مشت روی میز می کوبند، وسط خیابان می پرند و حتی بیشتر از معمول مثل انسان های نئاندرتال رفتار می کنند.

به رغم تمام این مشکلات، نیمکره راست مغز کودک نوپای شما دارای توانایی های بسیار خارق العاده ای است که به یکی از بهترین ابزارهای شما برای برقراری ارتباط با او، تربیت کردن و آرام کردنش، تبدیل می شود: یعنی توانایی پاسخ گویی به ارتباطات غیر کلامی. حتی زمانی که نیمکره چپ تکامل نیافته مغز او به خاطر شنیدن کلمات شما به طرز مأیوس کننده ای سراسیمه می شود، نیمکره راست مغز او هیچ مشکلی در درک صدا، حالت صورت و ایما و اشاره های شما ندارد، حتی وقتی که عصبانی است.

احتیاجی نیست که یک پزشک متخصص مغز بشوید، بلکه فقط برخورداری از کمی دانش شما را در درک یک نکته بسیار مهم یاری خواهد کرد: صحبت مستقیم از طریق نیمکره راست وقتی که فرزندتان عصبانی است با استفاده از لحن صدا، ایما و اشارات و زبان بدن جهت نشان دادن بخشی از حالات هیجانی وی کلید کمک به او برای آرام شدن است. با یاد گرفتن صحبت به زبان ساده نوپاها، در اعمال این روش به مهارت خواهید رسید.

تا پایان سال های نوپایی فرزندتان، به راحتی می توانید ببینید که چگونه نیمکره چپ «جدید و رشد یافته» او، کنترل همه کارها را برعهده گرفته است. این فرآیند او را در درست حرف زدن و تمرکز بیشتر یاری می رساند، ضمن این که در صورت بروز کوچک ترین شکست چنین به نظر می رسد که کمتر مثل ترقه از جا می پرد و سر و صدا راه می اندازد. بی شک بچه های چهار ساله این مسیر رشد را صبور تر، فرهیخته تر و بهتر طی می کنند.

 

منبع: شادترین کودک محله، هاروی کرپ، طاهره عراقچی

 

 مطالب مرتبط:

چهار چالش مهم نوپایان (9 ماهگی تا 4 سالگی) - چالش 1) دنیای مدرن ما برای آنها عجیب و غریب و غیر عادی است
عزت نفس در کودکان
لجبازی و مخالفت در کودکان 
بالا