ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

چهار چالش مهم نوپایان (9 ماهگی تا 4 سالگی) - چالش 1) دنیای مدرن ما برای آنها عجیب و غریب و غیر عادی است

همه ما می دانیم که بزرگ کردن و تربیت کردن یک نوپا چقدر سخت است. اما آیا هرگز لحظه ای با خود اندیشیده اید که یک کودک نوپا بودن چقدر سخت است!

از دید کودک نوپای شما، او در تمام طول روز در حال بازنده شدن است. او ضعیف تر، کندتر و کوتاه تر از هر کس دیگر است و همین خود آغاز چالش های او می باشد. نوپایان هر روز با چهار چالش بزرگ مواجه هستند که باعث می شوند مثل فرشته ها رفتار کردن در نزد آنها بسیار سخت و دشوار بیاید:

 

1- دنیای مدرن ما برای آنها عجیب و غریب و غیر عادی است.

2- مغز آنها در تعادل و توازن نیست.

3- مراحل رشد طبیعی آنها می تواند باعث بد رفتاری شان شود

4- خلق و خو و سرشت‏شان می تواند باعث عکس العمل های تند و واکنش های نامعقول شود.

 

چالش شماره 1) دنیای مدرن ما برای آنها عجیب و غریب و غیر عادی است

ما چنین می پنداریم که زندگی در یک خانه یا آپارتمان طبیعی است، اما این فضا حقیقتاً برای نوپایان عجیب و غریب و غیرعادی است. زیرا در 99.9 درصد تاریخ بشر، بچه ها بیشتر روز را مشغول جست و خیز در خارج خانه بوده اند!

تصور کنید که از تارزان دعوت می کنید که با شما زندگی کند. به احتمال بسیار زیاد به یک دیوانه تمام عیار تبدیل می شود. در مقایسه با خانه جنگلی، زندگی در خانه شما برای او مشکلی مصاعف است: از یک طرف کسل کننده و از طرف دیگر بسیار مهیج است.

به همین ترتیب، خانه های ما برای فرزندان کوچک مان هم خسته کننده و هم در عین حال بسیار بسیار جالب است. خسته کننده از این لحاظ که شور و حال هیجان انگیز طبیعت (رنگ های روشن، حس کردن وزش باد بر روی پوست، آفتاب عالم تاب، چمن های نرم و ...) جای خود را به سکوتی ژرف می دهد (دیوارهای بی روح، سقف های بلند، نه بادی، نه سایه جنبنده ای، نه آواز پرنده ای). علاوه بر این، علایق دیرینه بسیاری از نوپایان (دویدن به دنبال دیگر کودکان، پرت کردن سنگ، گرفتن حشرات، بالا رفتن از درختان) به معنای واقعی کلمه جامه عمل پوشانده نمی شوند.

هنگامی که از این زاویه به قضیه نگاه می کنید، جای تعجبی نمی ماند که بچه ها تا نیمه های روز به اصطلاح مشغول بالا رفتن از دیوار راست هستند.

در عین حال دنیای مدرن ما می تواند برای نوپایان بسیار هیجان انگیز باشد. دنیای مدرن، آنها را در معرض تجربیات بسیار ناگهانی قرار می دهد. در حالی که کودکانی که تا پیش از این به دنیا می آمدند، هرگز مجبور نبودند چنین تجربیاتی را کسب کنند. کارتون های شگفت انگیز مسخره، ویدئوهای جذاب، بازی های رایانه ای پر سر و صدا، اسباب بازی های پر سر و صدا، و رنگ های درخشان در همه جا. شاید ما به همه این ها عادت کرده باشیم، اما همین ها می توانند باعث بروز احساس نگرانی و فشار عصبی در بسیاری از کودکان کم سن و سال تر شود.

با پایان یافتن روز، تمامی این محرک های ریز و درشت، می توانند موجبات بروز خستگی، خشم و ناراحتی، و بدرفتاری در کودکان آسیب پذیر شوند.

 

منبع: شادترین کودک محله، هاروی کرپ، طاهره عراقچی

 

 

چگونه بچه ها را به علم و دانش علاقه مند کنیم؟
رفتارها و مهارت های اجتماعی در کودکان: بازی
خانه ای امن برای کودکان
بالا