ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

حسادت کودک به نوزاد جدید

حسادت کودک به نوزاد جدید

 

 

حسادت کودکان به یکدیگر

یکی از بزرگترین موانع فراغت پدر و مادر، حسادت و رقابت کودکان به یکدیگر است که تا حدودی در تمام خانواده ها به چشم می خورد. هر چه فاصله سنی کودکان بیش تر باشد، حسادت و رقابت آنها کمتر می شود ولی کاملاً از بین نمی رود. بنابراین توجه داشته باشید شدت حسادت کودکان با فاصله سنی دو سال بسیار بیشتر از بچه هایی با اختلاف سنی چهار سال است.

 

 

فرزند خود را برای تولد خواهر یا برادرش آماده کنید

به خاطر بسپارید، کودک خردسال از بزرگ شدن شکم شما متوجه تولد خواهر یا برادرش نخواهد شد اما به احتمال زیاد متوجه تغییرات فیزیکی شما می گردد. بخصوص وقتی که خسته تر و بی حوصله تر از قبل هستید. اگر بچه درباره بزرگی شکمتان سوال کرد، فرصت را غنیمت بشمارید و خبر تولد کودکی را که در راه است، به او بدهید. در صورتی که فرزندتان توجهی به این موضوع ندارد، تا ماه ششم بارداری صبر کنید و سپس تولد بچه را به او اطلاع دهید. زمان برای کودکان خردسال به کندی می گذرد و سه ماه برای آنکه کودک شما آماده تولد خواهر یا برادرش شود، کافی است. وقتی قصد دارید به فرزندتان اطلاع دهید که بزودی صاحب خواهر یا برادری می شود، این موضوع را برجسته و پر رنگ نکنید.

مطمئن باشید که هیچ بچه ای دوست ندارد، توجه پدر و مادرش را با فرد دیگری تقسیم کند. بنابراین به جای اینکه تولد خواهر یا برادری را به کودک یادآور شوید، به او اطمینان دهید که به کمک وی به عنوان بچه بزرگ تر نیازمندید. بی شک باید فرزندتان را برای ورود یک عضو جدید به خانواده آماده کنید. ولی کودکان، تولد بچه دیگر را اضافه شدن عضو جدید نمی بینند، بلکه او را جایگزین خود می دانند و از خود می پرسند، «پس از تولد بچه چه اتفاقی برای من می افتد؟» و «باز هم می توانم اینجا زندگی کنم؟». این قبیل افکار کودک را آزار می دهد پس با او درباره کارهایی که بعد از تولد فرزند جدید انجام خواهید داد، صحبت کنید تا دلگرم شود. کودک ممکن است سوال های بسیاری درباره زایمان و تولد نوزاد بپرسد، بنابراین به اندازه درک فرزندتان به وی اطلاعات بدهید و از طرح مسایلی که سبب نگرانی او می شوند، خودداری کنید.

 

منبع: مادر کافی، جی فراست

 

 

همچنین مطالب زیر را مطالعه نمایید:

 

چگونه بچه ها را به علم و دانش علاقه مند کنیم؟ 
عوامل موثر در اعتماد به نفس کودکان  
دکتر فرهنگ هلاکویی – برنامه ما و فرزندان ما - تعلیم و تربیت چیست؟ (بخش دوم) 
بالا